Посередній учитель викладає.
Хороший вчитель пояснює.
Видатний вчитель показує.
Великий учитель надихає.

Вільям Уорд

неділя, 20 вересня 2020 р.

МОН: зарплата вчителів зростатиме впродовж 2021 року

У проекті Державного бюджету на 2021 рік передбачено 102,5 млрд грн для виплат заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти. Протягом наступного року зарплата вчителів має бути підвищена майже на 30%.

Про це, за інформацією прес-служби МОН, повідомив тимчасово виконуючий  обов'язки міністра освіти Сергій Шкарлет.

За його словами, загалом у проекті бюджету на 2021 рік закладено збільшення видатків на освіту на 34 млрд грн.

Субвенція на Нову українську школу передбачена у сумі 1,4 млрд грн.

Окрім того, у 2021 році планується виділення коштів для шкіл на боротьбу з пандемією.

«На наступний рік передбачили нову субвенцію для закладів освіти на боротьбу з пандемією коронавірусу. У проєкті бюджету на ці заходи закладено один мільярд гривень. МОН працює над тим, щоб збільшити суми видатків на освіту», – повідомив Сергій Шкарлет.

 

 

Конкурс «Учитель року» присвятять дистанційній освіті

14 вересня розпочалась реєстрація учасників всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021».

Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки.

Конкурс проводиться у чотирьох номінаціях: «Українська мова та література», «Математика», «Трудове навчання» та «Керівник закладу освіти».

Конкурс розпочнеться 1 листопада 2020 року змаганнями зонального туру, переможці якого будуть випробовувати свої сили на регіональному рівні.

Три конкурсні випробування першого туру проходитимуть дистанційно.

Серед завдань для учасників – вміння організації освітнього процесу в дистанційному режимі, які вони набули під час карантину.

У фіналі в кожній номінації змагатимуться 25 вчителів з усіх областей України.

Реєстрація для участі у конкурсі триватиме до 4 жовтня.

Проєкт бюджету-2021: субвенція НУШ зберігається, освітня субвенція виростає до 102 мільярдів  

четвер, 6 серпня 2020 р.

МОН надало рекомендації щодо роботи шкіл з 1 вересня

Міністерством освіти і науки надані рекомендації з організації роботи закладів загальної середньої освіти, яких мають дотримуватись школи у роботі із забезпечення створення безпечних умов організації освітнього процесу в новому навчальному році.
Рекомендації містять поради з організації підготовчих заходів для відновлення освітнього процесу, особливостей відвідування шкіл та організації освітнього процесу.
До старту навчального року засновникам закладів рекомендовано забезпечити школи дезінфікуючими, миючими засобами та засобами індивідуального захисту, обладнати місця для обробки рук та збору використаних масок і рукавичок, створити умови для соціального дистанціювання та уникнення скупчень.
Окрім того, школам буде необхідно створити умови для дистанціювання учасників освітнього процесу, зокрема відкрити декілька входів до будівлі, збільшити відстань між партами, використовувати розмітку на підлозі для організованого руху коридорами, виокремити зони переміщення для різних вікових категорій учнів, використовувати великі приміщення – актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання, за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі, встановити гнучкий графік початку занять для різних категорій учнів.
Для мінімізації пересування учнів у приміщеннях закладу рекомендовано закріпити за класами окремі навчальні кабінети.
Під час уроків учителям варто обирати види діяльності, які мінімізують безпосередній фізичний контакт між учнями, зокрема зменшуючи кількість комунікаційних вправ, як-то проведення ранкового кола.

четвер, 30 липня 2020 р.

Рекомендації МОЗ: учні і студенти зможуть навчатись без масок

Міністерством охорони здоров'я затверджені Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину.
Відповідна постанова підписана головним державним санітарним лікарем Віктором Ляшко.
Документ визначає умови, яких мають дотримуватись адміністрації закладів позашкільної, загальної середньої, професійної, фахової передвищої та вищої освіти.
Рекомендації деталізують вимоги щодо організації освітнього процесу під час карантину, вимоги до організації харчування, а також вимоги до транспорту, який перевозить дітей до шкіл.
Відповідальність за виконання рекомендацій покладається на засновника (власника) та керівника закладу освіти.
У новому навчальному році допуск до роботи персоналу закладів освіти здійснюватиметься за умови використання засобів індивідуального захисту та після проведення термометрії безконтактним термометром.
Працівники із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37.2 С на робоче місце не допускатимуться.
Усі працівники закладу мають бути забезпечені засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи.
Також у закладах освіти мають бути розроблені маршрути руху здобувачів освіти, в яких повинні бути задіяні всі можливі входи в приміщення закладу, та складений графік, за яким відбувається допуск здобувачів освіти до закладу.
Учителі та педагогічні працівники перед початком занять будуть проводити опитування учасників освітнього процесу щодо їх самопочуття та наявності симптомів респіраторної хвороби.
В разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, за відсутності батьків, здобувачі освіти тимчасово ізолюватимуться в спеціально відведеному приміщенні.
Вхід до приміщень закладу дозволяється при наявності захисної маски або респіратора.
Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях.
Під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов'язковим.
На вході до всіх приміщень закладу будуть організовані місця для обробки рук антисептичними засобами.
Пересування здобувачів освіти між навчальними кабінетами, аудиторіями повинно бути мінімізованим, зокрема, шляхом проведення занять впродовж дня для одного і того ж класу (групи) в одній і тій самій аудиторії (кабінеті). Також має застосовуватись модульний підхід до організації вивчення дисциплін.
У розкладі занять буде передбачено можливість визначення різного часу початку та закінчення занять (перерв) для різних класів та груп.
Окрім того, заклади освіти мають забезпечити використання розмітки на підлозі для полегшення організації двостороннього руху коридорами.
За можливості, буде забезпечено проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.
Організація мультипрофільного харчування за типом «шведського столу» та шляхом самообслуговування на період карантину буде заборонена. Відстань між столами має складати не менше 1,5 м. За столом зможуть перебувати не більше 4-х осіб.
Перевізники, які здійснюватимуть перевезення дітей та працівників до закладу освіти мають забезпечити проведення дезінфекційних заходів у салоні транспортного засобу, щоденний контроль за станом здоров'я водіїв, вхід до салону автотранспорту при наявності засобів індивідуального захисту тощо.

середа, 29 липня 2020 р.

Половина українців незадоволена дистанційним навчанням дітей

Близько половини українців негативно ставляться до запровадження дистанційної освіти у зв’язку з пандемією.
Про це свідчать результати дослідження соціологічної служби Центру Разумкова і Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва», повідомляє Укрінформ.
«Близько половини українців негативно ставляться до запровадження дистанційної освіти у зв’язку з пандемією, підтримали цей крок 32% громадян. Категорично негативних оцінок найбільше у Південному (29%) та Східному (28%) регіонах», - йдеться в результатах дослідження.
Найістотнішими проблемами, з якими зіштовхнулися українці у зв’язку із переходом на дистанційне навчання, є зниження рівня успішності дітей (26%), брак уваги учителів до потреб дітей під час навчання (22%) та технічні проблеми: погана якість інтернету (21%) чи відсутність пристроїв для онлайн-навчання (19%).
Про брак технічних засобів зазначають близько 20-30% громадян у невеликих містах (до 100 тисяч мешканців).
На думку більшості українців, головну відповідальність за якість освіти та підготовки шкіл до роботи в умовах пандемії несе Міністерство освіти та науки, 11% вважають, що відповідальність за цей процес має нести Президент України.
Дослідження проводилося з 3 по 9 липня 2020 року методом інтерв’ю за місцем проживання респондентів. Були опитані 2022 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком окупованих територій.

НО-2020: кількість 200-бальників зросла на 63%

Цього року, порівнюючи з минулим роком, суттєво зросла кількість учасників зовнішнього оцінювання, які отримали максимальний результат.
Про це під час брифінгу щодо попередніх результатів ЗНО сказав в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.
За його словами, кількість осіб, які набрали максимальний тестовий бал і отримали оцінку 200 балів цього року, — 447, це більше на 63%, ніж минулого.
«Найбільше «відмінників» із математики — 142 особи. На другому місці — англійська мова, 84. Кількість учасників, які отримали найвищий бал з фізики, — 60, тоді як минулоріч їх було лише 4», - зазначив Сергій Шкарлет.
Окрім того, один з учасників — учень звичайної сільської школи — набрав рекордну кількість балів із чотирьох предметів: українська мова і література — 200 балів, математика — 200 балів, англійська мова — 199 балів, фізика — 196 балів.

вівторок, 28 липня 2020 р.

1 серпня розпочнеться реєстрація е-кабінетів вступників

У суботу, 1 серпня розпочнеться реєстрація електронних кабінетів вступників до закладів вищої освіти. Подання заяв до закладів вищої освіти триватиме з 13 до 22 серпня.
У Міністерстві освіти і науки зазначають, що однією з новацій цьогорічної вступної кампанії цього року є можливість подання електронних заяв для вступників до магістратури на основі ОР бакалавр для тих абітурієнтів, які складали ЄВІ або ЄФВВ.
Окрім того, стало можливим подання електронних заяв вступниками пільгових категорій, які мають хоча б один сертифікат ЗНО 2017-2020 років. Для цього їм потрібно перед поданням заяв звернутися до одного із закладів вищої або фахової передвищої освіти із підтверджуючими документами для внесення їх до «Реєстру осіб із спеціальними умовами».
Ті вступники, які вступатимуть на бюджет та мають право складати вступні іспити замість ЗНО чи вступають на спеціальності за творчим конкурсом, мають вже зараз зареєструватись в закладі вищої освіти щоб пройти вступні випробування у термін з 01 до 12 серпня.
Для вступників на контрактну форму заклади можуть встановлювати додаткові терміни проведення іспитів та творчих конкурсів у період з 13 до 22 серпня.
У цьому році освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» будуть створені у всіх закладах вищої освіти, що знаходяться у сфері підпорядкування не тільки МОН, а й МОЗ, Мінкульту, та у трьох закладах вищої освіти системи МВС.

понеділок, 27 липня 2020 р.

Дві третини українців підтримують систему ЗНО

67,4% українців підтримують зовнішнє незалежне оцінювання, як систему вступу до закладів вищої освіти.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна, з посиланням на результати дослідження соціологічної служби Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
Зокрема, на запитання, чи підтримують респонденти зовнішнє незалежне оцінювання як систему вступу до вишів, 67,4% відповіли, що безумовно підтримують або швидше підтримують, 13,6% - безумовно не підтримують або швидше не підтримують, а 19% не змогли відповісти на запитання.
Також на запитання, чи згодні опитані з твердженням, що ЗНО ставить усіх у рівні умови, 68,6% відповіли, що згодні, 14,2% - не згодні, а 17,1% не змогли відповісти на запитання.
Окрім того, на запитання, чи згодні респонденти з твердженням, що ЗНО зменшило рівень корупції під час вступу до вишів, 60,4% відповіли, що згодні з цим, 18,8% - не згодні, а 20,8% не змогли відповісти на запитання.
Дослідження проведено з 3 по 9 липня 2020 року методом інтерв'ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2 022 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму й окупованих територій.

четвер, 14 травня 2020 р.

Мандзій: у пунктах ЗНО будуть забезпечені безпечні умови

У понад 1,5 тисячі пунктах тестування, в яких проводитиметься зовнішнє оцінювання, будуть забезпечені безпечні умови.
Про це, під час засідання Кабінету Міністрів, сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
За її словами, відповідні рекомендації та розпорядження державного санітарного лікаря зараз готуються Міністерством освіти спільно з Міністерством охорони здоров'я.
«Дбаємо про життя і безпеку, чесний і прозорий вступ. Тому ЗНО у 2020 році відбудеться», - наголосила Мандзій.
Як відомо, Міністерство освіти і науки планує реалізувати перший з двох сценаріїв проведення зовнішнього незалежного оцінювання і розпочати основну сесію тестування 25 червня.

Другий етап пом’якшення карантину торкнеться ЗНО

Другий етап пом’якшення карантину, впровадження якого планується на 22 травня, серед зняття інших обмежень, торкнеться проведення ЗНО.
Про це у своєму зверненні до українців сказав президент України Володимир Зеленський.
«Другий етап пом’якшення карантину планується на 22 травня. Він торкнеться, зокрема, спортивних змагань, роботи готелів, проведення ЗНО та іншого», - сказав Зеленський.
Як відомо, другий етап плану зняття карантинних обмежень, який оприлюднений Кабінетом Міністрів, передбачає відновлення навчання випускних класів у школах та підготовку до проведення ЗНО.
Разом з тим, коментуючи ситуацію з призначенням дати старту проведення ЗНО на 25 червня, прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що тестування відбудеться за умов, якщо епідеміологічна ситуація буде дозволяти його провести.

понеділок, 4 травня 2020 р.

ЗНО-2020 розпочнеться 25 червня, - в.о. міністра

Міністерство освіти і науки планує розпочати основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання 25 червня. Документи про здобуття освіти випускники отримають наприкінці липня.
Про це, під час онлайн конференції у Facebook, сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
«Випускники зможуть отримати документи про освіту після проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Це орієнтовно відбудеться наприкінці липня. З 25 червня до 17 липня відбудеться основна сесія ЗНО», - сказала Любомира Мандзій.
Як відомо, при реалізації цього сценарію результати ЗНО будуть оголошені до 31 липня. Реєстрація електронних кабінетів вступників розпочнеться 1 серпня.
Прийом документів від вступників триватиме з 13 до 22 серпня.
Навчальний рік для першокурсників розпочнеться 15 вересня.

Пробне ЗНО може відбутись 15-17 червня

У червні, завчасно до проведення основної сесії зовнішнього оцінювання, зареєстровані учасники будуть мати можливість пройти пробне ЗНО.
Про це, під час онлайн конференції у Facebook, сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
Вона нагадала, що пробне ЗНО допоможе учасникам відчути атмосферу проведення тестування.
«Пробне зовнішнє незалежне оцінювання відбудеться 15-17 червня. Виходячи з теперішньої ситуації ми розуміємо, що можемо проводити ЗНО у червні місяці і робимо все необхідно щоб створити пункти тестування, залучити педагогічних працівників до проведення ЗНО. Забезпечити безпечність шкіл», - сказала в.о. міністра освіти.
Раніше Любомира Мандзій повідомила, що основна сесія ЗНО розпочнеться 25 червня.
Як відомо, пробне зовнішнє оцінювання відбувається впродовж двох тестових днів. Під час першої сесії відбувається тестування з української мови і літератури. У ході другого тестового дня учасники мають можливість скласти однин з тестів, які включені до програми проведення тестування.
Участь у пробному ЗНО можуть взяти лише учні, які були попередньо зареєстровані на тестування.
Відповіді на ТОП-питання освіти в умовах карантину

неділя, 3 травня 2020 р.

Розклад Всеукраїнської школи онлайн на 4-8 травня

4 травня 2020 року розпочинається п’ятий тиждень роботи Всеукраїнської школи онлайн. Як повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки, з цього тижня уроки для 1-4 класів Всеукраїнської школи онлайн транслюватимуть канали: Піксель (1 клас), UA:Культура (2 клас), НЛО TV (3 клас) та ПлюсПлюс (4 клас).
Уроки для всіх класів в день трансляції, а також в записі, можна дивитись на YouTube каналі МОН.
Також Міністерством освіти підготовлено розклад із темами на наступний тиждень Всеукраїнської школи онлайн (4-8 травня) для 5-11 класів. Як зазначають у МОН, з технічних причин деякі теми можуть змінюватись впродовж тижня. Загалом цей розклад дасть можливість учням та вчителям підготуватися та спланувати навчання впродовж тижня.
Завантажити розклад можна за посиланнями: 5 клас, 6 клас, 7 клас, 8 клас, 9 клас, 10 клас, 11 клас.
Крім того у Міносвіти повідомили, що 11 травня буде вихідним у Всеукраїнській школі онлайн, уроки не транслюватимуть. Водночас усі теми, передбачені програмою до кінця навчального року, будуть вичитані та оприлюднені.
Нагадуємо, що в межах проєкту уроки для початкової школи транслюються з 9 години ранку у вівторок та четвер, а для 5-11 класів – з 10 години ранку з понеділка до п’ятниці.
Також на YouTube МОН з’являються субтитри та переклад жестовою мовою для уроків. Поступово такий супровід матимуть усі уроки каналу.

неділя, 26 квітня 2020 р.

МОН не каратиме школи за відсутність дистанційної освіти

Міністерство освіти і науки не робитиме організаційних висновків щодо шкіл і вчителів, які не організували або неналежним чином проводять дистанційне навчання дітей.
Про це в інтерв'ю Радіо Свобода сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
«Організаційних висновків ми проводити не будемо. Повноваження за впровадження освітнього процесу належить директору школи», - сказала Мандзій.
Також, відповідаючи на запитання, що дітям інколи складно підлаштовуватися під різні інструменти дистанційного навчання вчителів, вона зауважила, що кожен учитель використовує той інструмент, який йому є зручним і доступним.
«Вчителі опанували різні інструменти та технології дистанційного навчання. Тому вчителеві і учням необхідно підлаштовуватись і знаходити порозуміння», - сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
Відновлення роботи закладів освіти після карантину. План уряду
26 квітня – День пам'яті Чорнобильської трагедії / Центральний

субота, 25 квітня 2020 р.

МОН просить пам’ятати про кібербезпеку на онлайн уроках

Міністерство освіти і науки просить учителів і викладачів дотримуватись заходів безпеки під час роботи з інструментами дистанційної освіти, зокрема, програмою Zoom.
Відповідне повідомлення опубліковане на сторінці МОН у Facebook.
У відомстві зазначають, що одним з найпопулярніших інструментів для освіти під час карантину стали онлайн-конференції, організовані у програмі Zoom.
Водночас поширеною стала проблема, коли в такі онлайн-конференції втручаються люди, які не мають стосунку до цих конференцій. Вони можуть вмикати зайвий контент, заважати іншим учасникам або перебирати на себе керування конференцією.
Щоб запобігти таким ситуаціям і зробити онлайн-навчання у Zoom безпечним, у Міністерстві освіти радять не поширювати посилання на онлайн-конференції у відкритому доступі, використовувати можливість входу в конференцію за паролем, який надсилається учасникам заздалегідь, вимкнути функцію «долучитись раніше організатора».
Також у МОН радять користуватись функцією «кімната очікування», за допомогою якої організатор може підтверджувати учасників конференції до її початку і виявляти зайвих та користуватись функцією передачі файлів при впевненості в усіх учасниках конференції, що має убезпечити від надсилання вірусних програм і зайвих файлів невідомими особами.
«Якщо все ж виникли непередбачувані ситуації під час використання Zoom, оновіть або перевстановіть програму і повідомте про проблему службу підтримки Zoom», - радять у Міністерстві освіти і науки.

Літні канікули у школярів розпочнуться наприкінці травня

Навчання школярів з використанням дистанційних технологій триватиме до кінця травня. Після цього розпочнуться літні канікули.
Про це в інтерв'ю Радіо Свобода сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
«В червні місяці точно не буде навчального процесу у школах», - наголосила в.о. міністра освіти.
За її словами у червні відбуватиметься процес закінчення навчального року та оформлення необхідної шкільної документації.
«Міністерство освіти і науки рекомендувало звичну структуру навчального року. Навчальний процес в закладах освіти закінчувався у останній тиждень травня. Так буде і в цьому році. Уроки з використанням дистанційних технологій будуть відбуватись до кінця травня», - повідомила Любомира Мандзій.
Корегуюче навчання школи проведуть на початку нового навчального року, що розпочнеться у вересні.

понеділок, 20 квітня 2020 р.

Відеоуроки для 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 та 9, 10 і 11 класів (РОЗКЛАД) (ОНОВЛЕНО)
Вчителі-пенсіонери на вихід: директорам шкіл наказано розірвати договори

У вересні школи проведуть оцінювання знань школярів

Міністерство освіти і науки рекомендувало школам діагностувати рівень знань учнів, які вони отримають навесні 2020 року під час дистанційного навчання.
Відповідна рекомендація міститься у листі МОН щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року.
Діагностика стосуватиметься всіх школярів, які зараз навчаються дистанційно.
«Організувати на початку 2020-2021 навчального року в 2-11-х класах проведення вхідного оцінювання учнів з метою діагностування рівня навчальних досягнень учнів за попередній рік та планування подальшої роботи із систематизації, узагальнення та закріплення навчального матеріалу, що вивчався учнями дистанційно», - йдеться у рекомендаціях Міносвіти.
Також школам рекомендовано передбачити під час календарно-тематичного планування на 2020-2021 навчальний рік суттєве збільшення навчального часу на узагальнення та закріплення навчального матеріалу за попередній рік.
Навчання дітей під час карантину: результати опитування батьків

54% українців позитивно оцінюють Всеукраїнську школу онлайн

54% респондентів позитивно оцінюють проект дистанційної освіти «Всеукраїнська школа онлайн», що реалізується для учнів шкіл на час карантину. Про свідчать результати опитування проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» протягом 10-12 квітня 2020 року.
При цьому 17% респондентів дають нейтральні оцінки, 16% – негативні. Лише 9% нічого не знають про проект, 4% опитаних не змогли відповісти на запитання.
Відносно краще оцінюють цю ініціативу мешканці Центру, старші та більш забезпечені респонденти.
Нагадаємо, проект Всеукраїнська школа онлайн стартував 6 квітня 2020 року У межах проекту 11 українських телеканалів транслюють відеоуроки для школярів.
За кожним класом закріплено телеканал або медіаресурс, який у будні дні транслює уроки для тих дітей, які з різних причин не мають можливості переглянути їх в Інтернеті. Уроки транслюються щодня, з понеділка по п’ятницю.
З Великоднем 2020 – найкращі картинки з Великоднем, листівки

субота, 18 квітня 2020 р.

МОН просить вчителів не перевантажувати учнів

Міністерство освіти рекомендує вчителям не перевантажувати учнів під час дистанційного навчання.
Відповідна рекомендація міститься у листі МОН щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року.
Зокрема, в освітньому відомстві рекомендують організувати освітній процес в умовах дистанційного навчання, у тому числі планування кількості та обсягу завдань та контрольних заходів, з урахуванням принципу здоров'язбереження, запобігаючи емоційному, ментальному та фізичному перевантаженню учнів.
Також школам рекомендовано укласти графік дистанційних перевірочних робіт та усних опитувань з метою недопущення перевантаження учнів і раціонального використання часу.

пʼятниця, 17 квітня 2020 р.

Як буде проходити ЗНО після карантину.

МОН пропонує завершити навчальний рік дистанційно

Міністерство освіти і науки пропонує керівникам органів управління освітою та директорам шкіл не проводити масові заходи із залученням учасників освітнього процесу.
Відповідна рекомендація міститься у листі освітнього відомства щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року.
Також Міносвіти просить відмовитись від проведення останніх дзвоників та випускних вечорів.
Табелі навчальних досягнень учнів, свідоцтва про здобуття базової середньої освіти для учнів 9-х класів та свідоцтва досягнень школярів мають бути оформлені не пізніше 15 червня.
Учням 1-8 та 10 класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, копії відповідних документів мають бути надіслані електронною поштою. Оригінали документів школярі отримають у вересні 2020/21 навчального року.
Видача випускникам 9-х класів свідоцтв про здобуття базової середньої освіти має бути здійснена з урахуванням необхідності дотримання протиепідеміологічних вимог.

субота, 4 квітня 2020 р.

Про дати проведення ЗНО і вступної кампанії

Міністерство освіти визначило орієнтовні дати проведення зовнішнього незалежного оцінювання і вступної кампанії при різних варіантах завершення карантинних заходів в Україні. Відповідні дані оприлюднені на сайті освітнього відомства.
За інформацією МОН, зараз відомством розглядаються два варіанти строків проведення ЗНО і вступної кампанії — у випадку завершення карантину у травні-червні та у серпні 2020 року.

Варіант 1. Завершення карантину на початку травня або на початку червня

  • проведення пробного ЗНО — травень або червень;
  • основна сесія ЗНО — 25 червня - 17 липня;
  • результати ЗНО не пізніше — 31 липня;
  • видача атестатів не пізніше — початок серпня;
  • додаткова сесія ЗНО — 28 липня - 11 серпня;
  • старт реєстрації е-кабінетів вступників — 1 серпня;
  • творчі конкурси, вступні іспити — 1 - 12 серпня (контракт до 22 серпня);
  • прийом документів — 13 - 22 серпня;
  • зарахування на бюджет — 1 вересня;
  • початок навчання першокурсників — 15 вересня.

Варіант 2. Завершення карантину на початку серпня

  • проведення пробного ЗНО — початок серпня;
  • основна сесія ЗНО — 17 серпня - 4 вересня;
  • результати ЗНО не пізніше — 17 вересня;
  • видача атестатів не пізніше — другої половини вересня;
  • додаткова сесія ЗНО — 22 вересня - 6 жовтня;
  • старт реєстрації е-кабінетів вступників — 25 вересня;
  • творчі конкурси, вступні іспити — 25 вересня - 3 жовтня (контракт до 13 жовтня);
  • прийом документів — 4 - 13 жовтня;
  • зарахування на бюджет — 23 жовтня;
  • початок навчання першокурсників — 2 листопада.

Розклад уроків «Всеукраїнської школи онлайн»

В понеділок, 6 квітня, о 10:00 для учнів 5-11 класів з усієї країни стартує проєкт «Всеукраїнська школа онлайн» – уроки з 11 предметів транслюватимуться для учнів 5-11 класів. Про це повідомляє прес-служба Міносвіти.
Заняття для усіх класів можна буде переглянути на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки. Також, за кожним класом закріплено телеканал чи медіаресурс, який у будні транслюватиме уроки для тих дітей, які з різних причин не мають можливості переглянути їх в Інтернеті.
Уроки проходитимуть щодня, з понеділка по п’ятницю, до кінця карантину. Кожного дня вони починатимуться о 10:00.
На YouTube-каналі МОН в описі під кожним відео вчителі також залишатимуть домашні завдання на закріплення теми, які учні зможуть зробити, щоб краще опанувати матеріал.
Розклад занять:









Онлайн-курс «Підвищення кваліфікації педпрацівників»

На платформі масових відкритих онлайн-курсів Prometheus відкрито реєстрацію на безкоштовний онлайн-курс «Підвищення кваліфікації педагогічних працівників: нові вимоги і можливості».
Даний курс створено учасниками робочої групи з питань професійного розвитку педагогічних працівників МОН, яка розробляла зміни до «Порядку підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників».
Лектори курсу на конкретних прикладах розкажуть, як і де обирати програми підвищення кваліфікації, на що звертати увагу під час розробки таких програм, укладання планів для ЗЗСО та ухвалення рішення про визнання результатів підвищення кваліфікації, як заповнити всі необхідні документи та загалом якнайкраще спланувати професійне зростання педагогів – з урахуванням усіх потреб та фінансових можливостей.
Також у курсі подаються чек-листи, зразки документів, корисні матеріали для ширшого розуміння питання, консультаційне вікно, а також тести за найпоширенішими ситуаціями й помилками.
Після успішного опрацювання всіх завдань курсу його учасники отримають сертифікат про підвищення педагогічної кваліфікації, що відповідає всім новим вимогам.
Основна команда курсу: Олександр Елькін - голова Ради ГО «ЕдКемп Україна», радник міністерки освіти і науки України; Олена Масалітіна - віцеголова Ради ГО «ЕдКемп Україна», радниця міністерки освіти і науки України; Галина Титиш - очільниця ГО «Смарт освіта», співзасновниця ГО «Батьківський контроль», засновниця і екс-редакторка ресурсу «Українська правда. Життя»; Іван Примаченко - співзасновник платформи масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus».
Запрошені спікерки: Любомира Мандзій - виконуюча обов'язки міністерки освіти і науки України; Лілія Гриневич - провідна експертка з освітніх політик, міністерка освіти і науки України (2016 – 2019 рр.); Ганна Новосад - міністерка освіти і науки України (2019 – 2020 рр.).

понеділок, 30 березня 2020 р.

Відеоуроки для 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 та 9, 10 і 11 класів (РОЗКЛАД) (ОНОВЛЕНО)
Для школярів 6 квітня на ТБ стартує проект "Українська школа онлайн"

Оприлюднено наказ про звільнення школярів від ДПА

Міністерство освіти і науки оприлюднило наказ, згідно з яким учнів 4-х і 9-х класів буде звільнено від складання шкільних іспитів. Документ підписаний в.о. міністра освіти Любомирою Мандзій.
Наказ передбачає звільнення учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти в 2019/20 навчальному році, від проходження державної підсумкової атестації.
Як відомо, про скасування ДПА було повідомлено минулого тижня.

Про дати проведення ЗНО і вступної кампанії

Міністерство освіти визначило орієнтовні дати проведення зовнішнього незалежного оцінювання і вступної кампанії при різних варіантах завершення карантинних заходів в Україні. Відповідні дані оприлюднені на сайті освітнього відомства.
За інформацією МОН, зараз відомством розглядаються два варіанти строків проведення ЗНО і вступної кампанії — у випадку завершення карантину у травні-червні та у серпні 2020 року.

Варіант 1. Завершення карантину на початку травня або на початку червня

  • проведення пробного ЗНО — травень або червень;
  • основна сесія ЗНО — 25 червня - 17 липня;
  • результати ЗНО не пізніше — 31 липня;
  • видача атестатів не пізніше — початок серпня;
  • додаткова сесія ЗНО — 28 липня - 11 серпня;
  • старт реєстрації е-кабінетів вступників — 1 серпня;
  • творчі конкурси, вступні іспити — 1 - 12 серпня (контракт до 22 серпня);
  • прийом документів — 13 - 22 серпня;
  • зарахування на бюджет — 1 вересня;
  • початок навчання першокурсників — 15 вересня.

Варіант 2. Завершення карантину на початку серпня

  • проведення пробного ЗНО — початок серпня;
  • основна сесія ЗНО — 17 серпня - 4 вересня;
  • результати ЗНО не пізніше — 17 вересня;
  • видача атестатів не пізніше — другої половини вересня;
  • додаткова сесія ЗНО — 22 вересня - 6 жовтня;
  • старт реєстрації е-кабінетів вступників — 25 вересня;
  • творчі конкурси, вступні іспити — 25 вересня - 3 жовтня (контракт до 13 жовтня);
  • прийом документів — 4 - 13 жовтня;
  • зарахування на бюджет — 23 жовтня;
  • початок навчання першокурсників — 2 листопада.

неділя, 29 березня 2020 р.

Проект «Всеукраїнська школа онлайн» стартує 6 квітня

6 квітня в Україні розпочнеться проект «Всеукраїнська школа онлайн», що розрахований для учнів з п’ятого по одинадцятий клас.
Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні щодо ситуації з протидією коронавірусу.
За словами Президента, у межах проекту 40 педагогів з Києва на час карантину стануть вчителями для всієї України.
«Наше завдання як держави – забезпечити кожній дитині вільний доступ до знань. З цією метою у понеділок, 6 квітня, стартує проект «Всеукраїнська школа онлайн». У межах проекту 40 педагогів з Києва на час карантину стануть вчителями для всієї України. Зараз проходять щоденні зйомки уроків для учнів з п’ятого по одинадцятий клас. За збалансованою програмою Міністерства освіти і науки викладається 11 предметів», - сказав Зеленський.
Навчатися дистанційно школярі зможуть у Facebook та YouTube. Також уроки щоранку транслюватимуть українські телеканали, які з радістю долучилися до цієї важливої місії.
За кожним класом буде закріплений один або декілька телеканалів. Їхній перелік, а також розклад уроків на тиждень з’явиться зовсім скоро.
«Закликаємо батьків стежити за новинами та заохочувати дітей до перегляду. Власне, доєднатися до цього пізнавального контенту можна всією родиною. А тому – залишаємось вдома. Вчимося вдома», - наголосив Президент України.

неділя, 1 березня 2020 р.

Талановитий куточок Ізяславщини



ТАЛАНОВИТИЙ КУТОЧОК ІЗЯСЛАВЩИНИ

У збірку під такою назвою увійшло багато спогадів, творів, матеріалів, документів про мальовниче село Клубівка над тихоплинною Горинню.


Учасники пробного ЗНО отримають запрошення 2 березня

Учасники пробного зовнішнього незалежного оцінювання 2 березня отримають запрошення, у яких буде зазначено адреси пунктів пробного тестування. Запрошення будуть розміщені в особистих кабінетах учасників пробного ЗНО на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.
Для входу до «Особистого кабінету учасника ПЗНО» необхідно увести логін та пароль, отримані раніше від регіонального центру.
Для того щоб роздрукувати запрошення-перепустку для участі в пробному ЗНО, необхідно скористатися опцією «Сформувати запрошення-перепустку». Документ формується у форматі PDF та завантажується автоматично.
БІЛЬШЕ ПРО ЗНО 202

субота, 29 лютого 2020 р.

Для участі у пробному ЗНО зареєстровано 218 тисяч осіб

За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, 2020 року для участі в пробному ЗНО зареєструвались 218 662 особи. Більшість учасників, майже 144 тисячі, виявили бажання проходити пробне тестування з двох навчальних предметів.
Цього року охочих скласти пробні тести більше на 27 тисяч учасників у порівнянні з минулим роком.
Традиційно найбільше тестувань замовлено з української мови і літератури – 189 928, математики – 62 388, історії України – 37 860 та англійської мови – 45 844.
Загальна кількість тестувань, які проходитимуть зареєстровані учасники пробного ЗНО, – 362 160.
Пробне зовнішнє незалежне оцінювання з української мови і літератури відбудеться 21 березня, з історії України, з математики, з біології, з географії, з фізики, з хімії, а також з іноземних мов (англійської, іспанської, німецької та французької) – 28 березня.
Визначити результати пробного ЗНО можна за допомогою онлайн-сервісу, який буде відкрито 21 березня.
Для участі у пробному ЗНО зареєстровано 218 тисяч осіб

Цього року охочих скласти пробні тести більше на 27 тисяч учасників у порівнянні з минулим роком

четвер, 27 лютого 2020 р.

Уряд спрямував 504 млн на інклюзивну освіту

У 2020 році Кабінет Міністрів спрямував понад 504 млн грн на розвиток інклюзивної освіти у закладах професійної освіти, школах та дитячих садках. Постанову, яка визначає скільки коштів отримає кожна область і на що їх витратять, була ухвалена 26 лютого.
За словами міністра освіти Ганни Новосад, якісна освіта має бути доступною для кожного учня, незалежно від національності, місця народження чи особливостей освітніх потреб дитини.
«Це наше глибоке переконання, і тому ми продовжуємо послідовний розвиток інклюзивної освіти в Україні. Якщо на початок 2019 року в нас було трохи більше 12 тис. дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах, то на початок 2020 ця цифра склала 19 345 учнів. Фактично ми бачимо зростання на 61,2% впродовж лише 2019 року. Для нас це надзвичайно потужний і важливий показник», – зазначила міністр.
Місцева влада зможе витратити виділені кошти на оплату корекційно-розвиткових занять і придбання спеціальних засобів корекції.
«Цією постановою ми, зокрема, вносимо зміни до вже існуючого Порядку надання субвенції для підтримки осіб з особливими освітніми потребами. Вони нададуть місцевій владі більше повноважень для перерозподілу субвенції. Наприклад, за ці кошти тепер зможуть закуповувати обладнання для інклюзивно-ресурсних центрів, які будуть відкриті цього року», – пояснила Ганна Новосад.

середа, 26 лютого 2020 р.

МОН реформує систему зарплат учителів

До кінця квітня Міністерство освіти має розробити концепцію реформування системи заробітних плат вчителів. Про це в інтерв'ю Українській правді. Життя сказала міністр освіти і науки Ганна Новосад.
За її словами, будь-які зміни мають мати під собою фінансове підґрунтя.
«Ключове, на чому базуватимуться майбутні зміни по заробітній платі, – це оптимізація надбавок у сторону збільшення окладу і зменшення кількості надбавок. І почнемо ми з надбавки за престижність праці, яка однією з перших має бути інтегрована в оклад. Оті граничні 30%, які виплачуються як надбавка, мають перейти в оклад заробітної плати», - сказала міністр.
Також вона розповіла про проблему невистачання субвенції на покриття заробітних плат у деяких регіонах.
«Перша причина у поганій мережі шкіл, небажанні місцевої влади працювати над тим, аби дійсно школи були більшими, аби у них була достатня наповнюваність класів. Їм просто не вистачає грошей, оскільки їхні фактичні видатки не сходяться з тими, які їм розрахувала держава. Як це працює? Ми розраховуємо освітню субвенцію з тих коштів, з яких платять зарплату відповідно до формули розподілу.
Вона серед інших критеріїв враховує щільність населення, кількість учнів. Відповідно до неї ми нараховуємо кошти. Дуже часто, особливо в тих областях де багато маленьких шкіл, де фактична наповнюваність класу менша, аніж розрахункова, тому і не вистачає коштів», - зазначила Ганна Новосад.
Вона повідомила, що це є системна проблема в окремих регіонах.
«Ми щороку йдемо назустріч і робимо перерозподіл освітніх субвенцій, щоб покрити цей дефіцит, але у тих областей, в яких нормальна мережа шкіл і в яких фактична наповнюваність збігається з розрахунковою, у них таких проблем немає. Із держбюджету ми виплачуємо дві частини зарплати: оклад, а також престижність. Завжди проблема є з престижністю», - сказала міністр.
Вона наголосила, що з держбюджету держава платить 25% за престижність, а гранична її межа – це 30%. Дуже часто на місцях платять тільки 5%, хоча отримують з бюджету 25%.
«А все, що зекономили на вчителях, місцева влада направляє на матеріальні поліпшення чи інші потреби. Вони важливі, але все-таки це кошти на зарплату.
І, власне, тому та концепція реформування зарплати, яку ми зараз розробляємо, базується на тому, що нам потрібно уніфікувати надбавки з однією важливою метою: вчитель не має залежати від маніпуляцій із нарахуваннями на місцях», - наголосила Ганна Новосад.

понеділок, 24 лютого 2020 р.

Горіло тіло, тріщало волосся,
Життя із часом димом знялося,
А люди в сумі, а люди кличуть
Підбитим птахом до нас кигичуть.
На чорних плитах у сльозах квіти
Ще досі чути як плачуть діти,
Як плаче мати, як стогне батько,
Таке не можна нам забувати!
1944-2020р.р.
День пам’яті
ТРАГЕДІЯ СЕЛА КЛУБІВКА
ЗГАДУВАТИ БОЛЯЧЕ – ЗАБУТИ НЕ МОЖЛИВО
СЛІД ЗВІРА
На карті населений пункт зазначений, а насправді його немає. На обпаленій вогнем землі чорніють купи щебеню та пічні труби.
         Усього 600 дворів спалив проклятий німець, стер з лиця землі велике українське село Клембівку.
         У цей день карателі розстріляли кілька десятків радянських людей, розгромили все село. А ввечері у районі сусідньої станції з числа тих, кого вивезли, було розстріляно ще 75 чоловік. Доля решти невідома.
Ось що скоїли фашисти в селі Клембівка того страшного дня 24 лютого 1944 року.
24 лютого відбулася панахида у сільському храмі  за односельчанами, які згоріли заживо   до якої долучилися  вчителі та учні Клубівського ліцею.
21 лютого була проведена година – спогад «Трагедія, історія, пам’ять» на яку була запрошена дитина  - війни вчителька – пенсіонерка Рижко Марія Миколаївна та учні 5 класу Клубівського ліцею.
На все життя Марія Миколаївна запам’ятала жахливу розповідь своєї мами, яка сталася 23 та 24 лютого 1944 року.

неділя, 16 лютого 2020 р.

ЗНО має перевіряти навички і компетенції дитини, - міністр

Міністр освіти Ганна Новосад висловила переконання, що тести зовнішнього незалежного оцінювання мають відходити від перевірки суто знаннєвих компетенцій. Про це вона сказала в ефірі програми Сніданок з 1+1.
Разом з тим, міністр освіти повідомила, що змін у проведені тестування цього року не відбудеться.
«Цього року змін в проведенні зовнішнього оцінювання не буде. Програми, за якими складені тести ЗНО були затверджені два роки тому, тому якихось несподіванок не буде. Єдине, що трішки змінені завдання у бік компетентісного підходу, а самі тести будуть більш дотичними до реальних життєвих ситуацій, наприклад завдання з математики»,- сказала міністр освіти.
За її словами, усе що діти вивчали протягом шкільної програми лягло в основу тестів ЗНО і нічого, окрім цього, у тестуванні не буде.
Вона також наголосила, що згодом зовнішнє оцінювання школярів має відходити від суто знаннєвого тесту і рухатись в сторону перевірки навичок та компетенцій, які опановує дитина протягом шкільного навчання і які покладені в основу Нової української школи.
Психологічний портрет українського вчителя

Уряд виділив 1,4 млрд грн на розвиток НУШ

Кабінет Міністрів ухвалив рішення про перерозподіл з державного бюджету на місця 1,4 млрд грн на розвиток Нової української школи. Відповідна постанова прийнята під час урядового засідання.
Кошти будуть спрямовані на закупівлю обладнання та матеріалів для початкових класів і пілотних шкіл, а також на розвиток учителів.
За словами міністра освіти Ганни Новосад, реформа НУШ є одним із основних пріоритетів нашого уряду.
«Цього року нам вдалося збільшити субвенцію на 17% у порівнянні з минулим роком, і тепер вона складає понад 1,4 млрд грн. Загалом же цього року держава планує інвестувати у розвиток шкіл понад 7,5 млрд грн», – зазначила міністр.
У Міносвіти повідомляють, що основна частина субвенції (1,03 млрд) буде використана для закупівлі засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи. Із цією ж метою 25 млн грн отримають школи, які пілотують Державний стандарт початкової освіти.
Понад 361 млн грн субвенції буде інвестовано у розвиток педагогів, зокрема, на підвищення кваліфікації вчителів 5-11 класів та на проведення супервізії.
Окрім того, частину субвенції також буде використано на професійний розвиток директорів шкіл та їхніх заступників, вчителів початкової школи, іноземних мов, асистентів учителів і тих педагогів, які викладають кілька предметів.
Закупівля і доставка засобів навчання та обладнання для початкової школи здійснюватиметься на засадах співфінансування.
Для закладів, які фінансуються з обласних бюджетів та знаходяться у Києві, містах обласного значення та ОТГ з центром у таких містах, співвідношення становитиме 70% ресурсу субвенції та 30% коштів місцевих бюджетів.
Для шкіл в ОТГ і районах – 90 і 10%, у селах і селищах зі статусом гірських, а також населених пунктах на лінії зіткнення – 95% і 5% відповідно.

пʼятниця, 14 лютого 2020 р.

Безкоштовний подкаст до ЗНО з української літератури

Сайт Освіта.ua разом із Артуром Пройдаковим, який є вчителем з української мови і літератури та одним із найкращих знавців української літератури, започатковують подкаст із підготовки до ЗНО.
У коротких випусках подкасту, що будуть розміщуватись щотижня, Артур Пройдаков розповідатиме про особливості творів, які включені до програми ЗНО з української літератури, а також акцентуватиме увагу на особливостях тестових завдань з літератури.
Експерт з підготовки до ЗНО поділиться лайфхаками, що допоможуть отримати додаткові бали під час складання тесту, та розповість «секрети» тестових завдань з української літератури.
Кожен подкаст буде присвячений окремому автору, твори якого виносяться на ЗНО, ознайомлюватиме з особливостями та коротким змістом творів, а також розповідатиме про головні аспекти творів, що необхідно знати учаснику для успішного складання тесту.
Подкасти допоможуть майбутнім учасникам тестування зручно та будь-де готуватись до ЗНО з української літератури.
Перші три випуски подкасту, що присвячені темі «Фольклор», а також творам «Повість минулих літ» та «Слово про похід Ігорів» уже доступні на сайті.

четвер, 13 лютого 2020 р.

МОН: місцева влада зможе платити повні надбавки вчителям

Кабінет Міністрів ухвалив рішення про спрямування додаткових 2,2 млрд для виплати заробітних плат вчителям, що дозволить місцевій владі сплачувати повні надбавки вчителям за престижність праці, а також премії. Про це повідомила міністр освіти Ганна Новосад, коментуючи урядове рішення.
За словами міністра, виплата коштів педагогам вперше здійснюватиметься із розрахунку реальної кількості учнів, а не за торішніми даними.
«Зараз ми вперше за 4 роки при розрахунку кількості коштів на зарплати вчителів врахували дані не минулого, а цього навчального року. Оскільки у формулу, за якою розраховується заробітна плата, закладається показник наповнюваності класу, ці дані суттєво впливають на формування бюджету. Гроші, які ми зараз «докинули» на місця, не вплинуть на ставку чи обов’язкові виплати. Однак вони дозволять місцевій владі платити повну надбавку за престижність та премії», – наголосила Новосад.
У Міносвіти інформують, що завдяки спрямованим коштам бюджети міст обласного значення збільшаться на 933,6 млн, районні бюджети збільшаться на 588,4 млн, а бюджети об’єднаних територіальних громад збільшаться на 712,3 млн.
«Хочу підкреслити, що це рішення ніяк не вплине на вчителів, яким міська влада й до цього виплачувала усі надбавки та премії. До таких міст, наприклад, належить Київ. Разом з тим, ми маємо намір змінити підхід до виплати зарплати вчителям, збільшивши базову ставку. Я переконана, що це зробить професію вчителя більш захищеною і створить запобіжники для місцевої влади, яка часто маніпулює надбавками серед працівників-бюджетників», – повідомила міністр освіти і науки Ганна Новосад.
В Україні стартує проект з супровіду інклюзивного навчання дітей

неділя, 2 лютого 2020 р.

Графік проведення тестів ЗНО у 2020 році

Графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання визначається згідно з затвердженим Міністерством освіти календарним планом проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до закладів вищої освіти у 2020 році.
У 2020 році зовнішнє незалежне оцінювання розпочнеться 21 травня з математики, також у травні випускники шкіл складуть тести з української мови й літератури та фізики. ЗНО з інших предметів відбудеться з 1 червня по 15 червня 2020 року.
Дати проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року
Предмет
Дата проведення
Математика
21 травня (четвер)
Українська мова та література
26 травня (вівторок)
Фізика
28 травня (четвер)
Іспанська мова
01 червня (понеділок)
Німецька мова
01 червня (понеділок)
Французька мова
01 червня (понеділок)
Англійська мова
02 червня (вівторок)
Історія України
04 червня (четвер)
Біологія
09 червня (вівторок)
Географія
11 червня (четвер)
Хімія
15 червня (понеділок)

Оголошення результатів ЗНО
Оголошення результатів учасників зовнішнього тестування з математики та фізики відбудеться не пізніше 12 червня 2020 року; оголошення результатів з української мови та літератури, іноземних мов та історії України – не пізніше 20 червня 2020 року; оголошення результатів з біології, географії та хімії – не пізніше 24 червня 2020 року.
Розгляд апеляційних заяв щодо результатів зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться з дня офіційного оголошення результатів.
Апеляційні заяви від учасників тестування, яких не задовольнили отримані результати ЗНО, будуть розглядатись, починаючи з дня оголошення результатів кожного тесту.
Додаткова сесія ЗНО для учасників, які не змогли взяти участь у основній сесії тестування з поважних причин, пройде у період з 25 червня до 17 липня 2020 року.
Оголошення результатів учасників додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання відбудеться не пізніше 22 липня 2020 року.

Хто має складати тести ЗНО у 2020 році

У 2020 році державну підсумкову атестацію у формі ЗНО проходитимуть випускники старшої школи, а також учні та студенти професійно-технічних і вищих закладів освіти, які цього року здобувають повну загальну середню освіту. Також зовнішнє оцінювання можуть складати випускники минулих років, які планують вступати на навчання до закладів вищої освіти.
Випускники шкіл 2020 року складають ДПА у формі ЗНО з трьох навчальних предметів:
  • українська мова і література (частина тесту з української мови);
  • математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) – за вибором випускника;
  • навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька, французька мови).
Учні та студенти професійно-технічних і вищих закладів освіти, які у 2020 році здобудуть повну загальну середню освіту, складають ДПА у формі ЗНО з трьох навчальних предметів:
  • українська мова і література (частина тесту з української мови);
  • математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) – за вибором випускника;
  • навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька, французька мови).
Випускники шкіл 2020 року, які вступають до закладів вищої освіти, можуть скласти тести не більше ніж з 4-х навчальних предметів:
  • українська мова і література (обов'язково);
  • на вибір: математика, історія України, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова, біологія, географія, фізика, хімія. 
Випускники шкіл минулих років, які вступають до закладів вищої освіти, можуть скласти тести не більше ніж з 4-х навчальних предметів на вибір:
  • українська мова і література, математика, історія України, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова, біологія, географія, фізика, хімія.

Наступний навчальний рік оголошено Роком математики

Президент України Володимир Зеленський оголосив 2020/21 навчальний рік Роком математичної освіти в Україні. Відповідний указ оприлюднений Офісом Президента України.
Метою проведення Року математики в Україні є створення можливостей для рівного доступу українських школярів до сучасної та якісної математичної освіти та формування у них належного рівня математичної компетентності.
У рамках проведення Року математики Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розроблення та затвердити комплекс заходів, який включатиме впровадження у навчання сучасних практико-орієнтованих засад, розроблення електронних навчальних ресурсів, створення умов для забезпечення сучасного рівня викладання математичних дисциплін, зокрема із застосуванням ефективних технологій формування та розвитку математичної компетентності учнів з урахуванням кращих вітчизняних та міжнародних практик.
Також має бути вивчений та впроваджений досвід держав, які демонструють високі показники з математичної компетентності за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA.
Окрім цього, Кабінету Міністрів доручено створити у школах умови для вивчення математики за індивідуальною програмою для учнів, які потребують додаткової підтримки в опануванні предмета, забезпечити належну організацію запровадження з 2021 року обов’язкового ЗНО з математики, розширити можливості для розвитку математичної компетентності учнів, зокрема через мережу математичних гуртків у школах, закладах позашкільної освіти, проведення літніх математичних шкіл для учнів та вчителів тощо.
Як відомо, ідея проведення Року математичної освіти в Україні була ініційована після оголошення результатів міжнародного дослідження математичної компетентності PISA-2018, в якому взяли участь українські школяри.

неділя, 26 січня 2020 р.

Профспілка: 70 тисяч учителів-пенсіонерів буде звільнено

ЦК Профспілки працівників освіти і науки звернулась до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова з проханням не підписувати закон «Про повну загальну середню освіту», що ухвалений парламентом 16 січня, та не подавати його на підпис президенту.
Про це йдеться у листі профспілки, що адресований спікеру українського парламенту.
Зокрема, у Профспілці працівників освіти і науки вважають неприпустимим передбачення в законі норми про звільнення з роботи вчителів та директорів шкіл, які отримають пенсію за віком, та укладення з ними строкових договорів.
За даними профспілки, реалізація нововведення призведе до одночасного звільнення до 1 липня 2020 року понад 70 тисяч учителів та, окрім того, ще вихователів, педагогів- організаторів, керівників гуртків, інших педагогічних працівників.
«За наявними даними серед учительства, доля працівників пенсійного віку складає близько 16%, а в окремих регіонах сягає 30%. Такий значний відсоток вчительства пенсійного віку спричинений низьким рівнем заробітної плати внаслідок недотримання законодавства щодо оплати праці педагогічних працівників та, як наслідок, мізерною пенсією, розмір якої здебільшого складає 2,5 - 3 тисячі гривень, що змушує їх замість відпочинку працювати та віддавати свої знання і досвід учням, молодшим колегам, виконуючи сумлінно свої обов’язки», - наголошують у профспілці.
Також у профспілці вважають, що такі вимоги можуть призвести до того, що у школах не буде кому викладати, оскільки звільнені вчителі, «через таке їх приниження, можуть не відгукнутися на пропозиції стати до роботи терміном на рік».
Окрім цього, у Профспілці працівників освіти і науки наголошують на недопустимості норми статті 32 стосовно надання права створювати ліцеї - заклади загальної середньої освіти III ступеня, лише обласним радам та міським радам міст, населення яких становить більше 50 тисяч.
«Надання права створювати ліцеї лише обласним радам та радам міст, населення яких становить більше 50 тисяч, позбавить права та можливості здобувати повну загальну освіту за місцем проживання учням навіть у містах, не кажучи вже про сільських дітей», - переконують у Профспілці працівників освіти і науки.
У зв'язку з цим, у ЦК Профспілки висловлюють сподівання на недопущення підписання головою Верховної Ради  закону «Про повну загальну середню освіту» для подання його на підпис Президентові України.
Як відомо, український парламент ухвалив новий Закон України «Про повну загальну середню освіту». За відповідне рішення 16 січня проголосували 327 народних депутатів.
Ухвалення нового закону обумовлено потребою в нормативному забезпеченні реформування системи загальної середньої освіти, розпочатого після прийняття в 2017 році закону  «Про освіту».

Завершилась реєстрація на пробне ЗНО-2020

В Україні завершилась реєстрація учасників пробного зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року.
Станом на 24 січня майбутні учасники пробного зовнішнього незалежного оцінювання виявили бажання скласти майже 410 тисяч тестів. Найбільш популярними тестами серед учасників пробного ЗНО традиційно стали українська мова і література, математика, англійської мова та історія України.
Сесія пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури відбудеться 21 березня.
Тестування з історії України, з математики, з біології, з географії, з фізики, з хімії, а також з іноземних мов буде проведено 28 березня.
Для всіх зареєстрованих учасників пробного ЗНО будуть створені інформаційні сторінки, на яких до 2 березня розміщуватиметься інформація про час і місце проходження пробного ЗНО. Також на інформаційних сторінках буде розміщена інформація про результати тестування.
Кожна школа має мати план підвищення кваліфікації вчителів

субота, 18 січня 2020 р.

Деяких освітян переведуть на строкові контракти

Український парламент ухвалив новий Закон України «Про повну загальну середню освіту». Документ містить низку новацій, однією з яких є необхідність припинення безстрокових трудових договорів з усіма керівниками закладів загальної середньої освіти та педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком та укладення з ними строкових контрактів.
Зокрема, закон містить норму, згідно з якою засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти до 1 липня 2020 року мають припинити дію безстрокових трудових договорів з керівниками закладів освіти та одночасно укласти з ними трудові договори строком на шість років без проведення конкурсу.
З керівниками, які отримують пенсію за віком, трудові договори мають бути укладені строком на один рік.
Після завершення строку трудового договору керівники шкіл зможуть обиратись на посаду керівника того самого закладу освіти ще на один строк.
Окрім цього, до 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти будуть зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік.
Після закінчення строку трудового договору з учителями-пенсіонерами можуть укладатись нові трудові договори на строк від одного до трьох років.
У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору, керівники шкіл та учителі-пенсіонери мають бути звільнені.

Новий закон про середню освіту: ЗНО у 9-му класі

Новий Закон України «Про повну загальну середню освіту», що ухвалений українським парламентом 16 січня 2020 року, розширює базу застосування зовнішнього незалежного оцінювання у ланці середньої освіти.
Зокрема, одна із норм закону передбачає, що ЗНО у майбутньому стане однією з форм оцінювання результатів навчання, здобутих учнями на рівні базової середньої освіти.
Школяри, які завершуватимуть здобуття освіти у 9-му класі, проходитимуть державну підсумкову атестацію у формі незалежного оцінювання.
Результати ЗНО учні зможуть використовувати для зарахування до ліцеїв та інших закладів освіти, що забезпечують здобуття профільної середньої освіти.
Перелік навчальних предметів, з яких буде проводитись зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання учнів 9-х класів затверджуватиме Міністерство освіти і науки.
Разом з тим, перехідними положеннями нового закону передбачено, що державна підсумкова атестація учнів, які завершують здобуття базової середньої освіти, може здійснюватися у формі зовнішнього незалежного оцінювання з 2027 року. До 2027 року запровадження ДПА у формі ЗНО можливе за рішенням Міністерства освіти і науки.

Молоді вчителі проходитимуть педагогічну інтернатуру

Випускникам закладів вищої освіти, які не мають досвіду педагогічної діяльності та прийматимуться на посаду педагогічного працівника, буде необхідно протягом першого року роботи у школі пройти педагогічну інтернатуру. Відповідна норма міститься у новому законі «Про повну загальну середню освіту», що ухвалений Верховною Радою.
Педагогічна інтернатура у школі передбачатиме заходи, що мають забезпечити  здобуття або вдосконалення професійних компетентностей і педагогічної майстерності протягом першого року професійної діяльності вчителя.
Зокрема, під час інтернатури має відбуватись супровід та підтримка у педагогічній діяльності молодого вчителя з боку досвідченого педагога-наставника.
Виконання обов’язків педагога-наставника буде покладатись на педагогічного працівника з досвідом педагогічної діяльності, як правило, не менше п’яти років за такою самою або спорідненою предметною спеціальністю або спеціалізацією.
Педагог-наставник зможе отримувати доплату за свою діяльність у граничному розмірі 20 відсотків його посадового окладу.
Положення про педагогічну інтернатуру буде затверджено Міністерством освіти і науки.

четвер, 16 січня 2020 р.

Рада ухвалила новий закон про середню освіту

Український парламент ухвалив новий Закон України «Про повну загальну середню освіту». За відповідне рішення 16 січня проголосували 327 народних депутатів.
Ухвалення нового закону обумовлено потребою в нормативному забезпеченні реформування системи загальної середньої освіти, розпочатого після прийняття в 2017 році закону  «Про освіту».
Очікується, що ухвалення документа сприятиме підвищенню якості загальної середньої освіти, розширенню автономії шкіл, формуванню у школярів необхідних для життя компетентностей, розвитку закладів освіти усіх форм власності тощо.
Зокрема, закон урегульовує питання доступності до повної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, а також територіальної доступності шкіл, питання обов’язку органів влади забезпечувати відповідну доступність, регулює питання забезпечення якості шкільної освіти, питання мови освіти у школах, сертифікації педагогічних працівників.
Також закон унормовує питання ресурсного забезпечення шкіл, засад здійснення інституційного аудиту, батьківського та учнівського самоврядування, питання прав та обов’язків учасників освітнього процесу тощо.
За словами міністра освіти і науки Ганни Новосад, новий закон «Про повну загальну середню освіту» це нові можливості для учнів, вчителів та освітніх управлінців, а також гарантії для батьків.
«У 2017 році був прийнятий Закон «Про освіту», який передбачив багато потрібних нашій системі новацій, але знарядь для його втілення критично не вистачало. Закон «Про повну загальну середню освіту» – це реальні інструменти, які допоможуть втілити реформу. Попереду багато кропіткої роботи, ми до неї готові. Але нас замало, реальна школа – це не стіни і не закони, а перш за все вчителі, батьки та учні. Я закликаю всіх нас не зупинятися і разом працювати над побудовою Нової української школи – вона залежить від кожного із нас», – Ганна Новосад. Більше тут