Посередній учитель викладає.
Хороший вчитель пояснює.
Видатний вчитель показує.
Великий учитель надихає.

Вільям Уорд

четвер, 7 листопада 2019 р.

07 листопада в Клубівському ліцеї імені Олега Довгого відбулася посвята в ліцеїсти. Цей день дуже особливий для наших учнів, оскільки вони вперше отримали почесне звання «Ліцеїст» та емблему ліцеїста. Крім того, на святі лунали українські пісні, шкільні гуморески та інші цікавинки про шкільне життя


середа, 6 листопада 2019 р.

Держбюджет-2020: на НУШ виділено 1,4 млрд гривень

Кошти спрямують на закупівлю меблів, навчальних матеріалів, а також на підвищення кваліфікації вчителів.
У проєкті бюджету на 2020 рік закладено 1,4 мільярда гривень на Нову українську школу. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці розповіла Міністерка освіти і науки Ганна #Новосад.
Ці кошти планують спрямувати на закупівлю меблів, дидактичних та навчальних матеріалів, а також на підвищення кваліфікації вчителів. Міністерка підкреслила, що це на 200 мільйонів гривень більше ніж у бюджеті минулого року.
Також в уряді прагнуть зберегти 504 мільйони гривень субвенції для забезпечення освіти дітей з особливими освітніми потребами.
Крім того, уряд заклав у проєкті бюджету 3,5 мільярда гривень на програму «Спроможна школа для кращих результатів». Програма має бути спрямована на підтримку капітальних видатків та закупівлі обладнання для опорних шкіл.
Нам вкрай потрібно підвищити якість освіти у школах, що розташовані у селах та невеликих містах. Спроможні опорні школи – один з важливих інструментів, – йдеться у повідомленні Ганни Новосад.
Ще 1,5 мільярда гривень залишків 2019 року планують використати на закупівлю шкільних автобусів та програму розвитку вивчення STEM-предметів.

Зарплати всіх освітян зростуть на 9% – МОН

А молоді вчителі отримають виплату майже у 21 тисячу гривень.
Зарплати всіх освітян у новому році мають зрости на 9%. Молоді вчителі зі стажем до 10 років, які сьогодні отримують найменшу зарплату, наприкінці року отримають виплату у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року – це майже 21 тисяча гривень. Про це йшлося на урядовій пресконференції у приміщенні Кабміну.
Передбачається, що таку додаткову виплату отримають 73,9 тисяч освітян.
Дуже важливо підтримати молодого вчителя. У нас є проблема, коли в школу часто не хочуть йти працювати молоді люди. Це означає, що в школах зараз залишається все більше старших людей, які скоро мають вийти на пенсію, і з часом у нас виникне проблема, що навчати банально немає кого. Тому ми як держава зараз звертаємо увагу на становище саме молодих учителів. У них зараз умови оплати праці гірші – менші надбавки, але з іншого боку ми хочемо показати молоді, що бути вчителем – це престижно, – наголосив прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
Сьогодні молодий вчитель в середньому отримує майже на 3 тисячі гривень в місяць менше за досвідчених педагогів. Якщо молодий вчитель наразі заробляє близько 5 тисяч 410 гривень у місяць, то досвідчений вчитель зі стажем 30 років  – 8 тисяч 182 гривень.

Міністерка освіти і науки України Ганна #Новосад зазначила, що цьогоріч також в освітній субвенції вперше враховано актуальний, а не минулорічний контингент дітей.
Що це означає дуже простими словами. Ми платили заробітну плату за кількістю дітей, яка значно менша від реалістичної. А насправді це означає, що ми просто не доплачували останні 4 роки заробітну плату вчителям. Ми нарешті цю проблему виправляємо і додаємо 2,2 млрд гривень для того, щоб враховувати ту кількість учнів, яка є реалістичною. На сьогодні це дозволить усім регіонам повну надбавку за престижність, а не гратися надбавками, як це люблять робити на місцях, – пояснила Ганна Новосад.

вівторок, 5 листопада 2019 р.

Інна Совсун: дітей треба вчити долати складнощі


За мотивами зустрічі з вчителями у Чернівцях.
Усі вчителі дуже скаржаться, що діти абсолютно не вмотивовані навчатись. Як вчителі це пояснюють?
Частково, це тому що всі учні «сидять у телефонах». Але головніша причина в іншому – діти часто не бачать сенсу у навчанні. Вони постійно чують, що «нащо тобі та математика/фізика? Мені в житті не знадобилось». Це іде від родин і від суспільства загалом.
І скажу одну непопулярну річ. Мені здається хибною стратегією намагатись мотивувати учнів постійними спробами перетворити навчання на розвагу.
Навчання – це складно, це має бути складно. Щоб щось вивчити – треба пахати і пахати. Не можна вивчити фізику чи математику без зусиль. Більше того, якщо нормально вчити гуманітарні чи суспільствознавчі дисципліни – то це теж купа зусиль.
Дітей треба вчити долати складнощі, переборювати інтелектуальну лінь, докладати зусиль для успіху. Не гнобити їх, не примушувати виконувати дурні формальні вимоги, але чесно визнавати реалістичний обсяг роботи, яку треба навчитись виконувати.
Інакше ми отримаємо дуже інфантильне суспільство, не привчене долати перепони.

неділя, 3 листопада 2019 р.

У МОН визначили, як відбудеться ЗНО в 2021 році

Міністерством освіти визначені деякі питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2021 році. Відповідний наказ відомства набрав чинності на початку вересня цього року.
Документом визначений перелік навчальних предметів, із яких у 2021 році проведуть зовнішнє незалежне оцінювання, кількість тестів, які зможе скласти кожен учасник, а також особливості зарахування результатів державної підсумкової атестації, проведеної у формі зовнішнього оцінювання.
Також установлено строки проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році. Окрім цього, документом визначено підходи щодо встановлення результатів державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання.

Реєстрація на пробне ЗНО стартує у січні

Українським центром оцінювання якості освіти затверджений план підготовки і проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 році. Відповідний наказ підписаний в.о. директора УЦОЯО Валерієм Бойко.
Згідно з документом, реєстрація для участі у пробному ЗНО в 2020 році триватиме з 3 до 24 січня.
Реєстрацію здійснюватимуть регіональні центри оцінювання якості освіти.
Пробне ЗНО з української мови і літератури відбудеться 21 березня, з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, іноземних мов (англійської, іспанської, німецької та французької) — 28 березня.
У день проведення пробного тестування кожний зареєстрований учасник може пройти тест з одного навчального предмета.
Участь у пробному тестуванні є платною і надає можливість майбутньому учаснику ЗНО ознайомитись з процедурою проведення зовнішнього оцінювання, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування та робочого місця.

МОЗ закликає робити щеплення проти дифтерії

Цього року в Україні вже зафіксовано 20 випадків дифтерії. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.
Найбільший спалах небезпечного захворювання стався в Закарпатській області – 5 хворих, у Хмельницькій, Луганській, Тернопільській – по 1 випадку, у місті Києві – 2 випадки небезпечного захворювання. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.
На початок жовтня 2019 року в Україні доступні 1,8 млн доз вакцини АКДП, 141 тисяча доз АДП (не містить кашлюкового компонента) та 4,9 млн доз АДП-м. Цього достатньо, щоб забезпечити вакцинами всіх громадян, які потребують планового щеплення.
За словами міністра охорони здоров’я Зоряни Скалецької, МОЗ веде активну комунікацію з департаментами охорони здоров’я в регіонах, щоб на місцях посилили нагляд за дифтерією.
«Найголовніше – це проактивна робота медиків на місцях, які повинні бити на сполох і закликати до вакцинації усіх дітей і дорослих», – наголосила міністр охорони здоров’я.
Наразі лише 60% малюків провакциновано проти дифтерії, дорослих – лише 50%.
«Вакцини є – вимагайте у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта», – закликала Зоряна Скалецька.
Як відомо, дифтерія – це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі. Інкубаційний період хвороби – 3-10 днів.
Зробити щеплення можна безкоштовно у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Дорослі та діти можуть вакцинуватися в державних медзакладах, а також у приватних лікарнях та у лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ.
Якщо лікар відмовляє вас від вакцинації, ви можете звернутися на «гарячу лінію» Національної служби здоров’я України за номером 1677 та повідомити, що вам перешкоджають у вашому праві на безкоштовну вакцинацію.

Відбулось перше в Україні тестування вчителів

31 жовтня учасники пілотної сертифікації педагогічних працівників склали тест незалежного оцінювання.
Тестування фахових знань і вмінь учителів початкових класів тривало 180 хвилин.
Тест складається зі 100 завдань. Максимальна кількість балів, яку зможе набрати учасник сертифікації, правильно виконавши всі завдання тесту незалежного тестування, – 100 тестових балів.
Як відомо, незалежне тестування учасників є другим етапом сертифікації вчителів, які цього року беруть участь у пілотній добровільній сертифікації. Перший етап  сертифікації завершився на початку жовтня, в ході його проведення відбулось експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації.

субота, 2 листопада 2019 р.

Дослідження: батьки проводять зі школярами лише на 24 хвилини більше, ніж зі смартфонами

 Згідно з даними американського опитування двох тисяч батьків, половина зізналася в тому, що їхні діти у віці від 5 до 18 років час від часу просять дорослих відкласти телефон. Як повідомляє New York Post, при цьому багато батьків школярів розуміють, що занадто багато часу сидять в телефонах в присутності дітей. Так про себе змогли сказати понад 60% опитаних.

Дослідження показало, що дорослі люди витрачають приблизно по дві години й 17 хвилин свого вільного часу за телефоном. Для порівняння, спілкування із власними дітьми, за умови, що телефон відкладений, займає трохи більше — дві години і 41 хвилину.
74% опитаних батьків сказали, що їх турбує, що їхні діти не випускають з рук телефони. При цьому 65% заявили, що ввели для них ліміт часу за смартфоном. Разом з тим, більшість респондентів говорило про те, що в сучасному світі виховувати і навчати дитину без гаджетів неможливо, оскільки вони є невід’ємною частиною нашого життя.
Приблизно половина всіх учасників опитування повідомляли, що використовують телефон, щоб зайняти дитину (58%), в якості заохочення (53%) або просто, щоб заспокоїти або відволікти (52%). 79% опитаних батьків вважають, що їхні стосунки з дітьми неодмінно б виграли, якби вони скоротили час, який сидять в телефонах. У половини опитаних дорослих навіть є цілком чіткі уявлення, чим би вони зайнялися з дітьми, якби відірвалися від своїх смартофонів — освоїли б спільне хобі, більше б грали, гуляли і ходили в походи.
Нагадаємо, австралійська художниця намалювала комікси про реалії материнства, де на одному з малюнків зауважує: молоді матері можуть невтомно проводити весь день, доглядаючи за дітьми,  але люди бачать їх лише під час кількох хвилин відпочинку — на прогулянці з телефоном в руках.

Вакарчук пообіцяв переглянути пропозиції «Голосу», - профспілка

У Київській міській профспілці працівників освіти і науки, яка провела акцію протесту освітян під стінами парламенту, повідомили, що лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук публічно пообіцяв переглянути пропозиції до законопроекту «Про повну загальну середню освіту».
За інформацією столичної профспілки, під час проведення мітингу до освітян вийшли народні депутати-представники всіх фракцій (окрім фракції «Опозиційна платформа — «За життя»).

«Важливо, що Святослав Вакарчук публічно пообіцяв переглянути пропозиції «Голосу» до з/п «Про повну загальну середню освіту». Голова профільного комітету Сергій Бабак завірив, що комітет докладе всіх зусиль щодо передбачення підвищення оплати праці педагогічним, науково-педагогічним і непедагогічним працівникам в державному бюджеті - 2020», - наголошують у столичній профспілці освітян.

Також народні депутати Вадим Івченко і Ірина Геращенко і голова постійної комісії з питань освіти Київради Ганна Старостенко висловились за підтримку вимог протестуючих.

«Багатотисячна громада освітян і студентів одностайно схвалила резолюцію і проголосувала за подальші активні дії, якщо депутати і чиновники проігнорують справедливі вимоги людей освітянської праці», - повідомили у профспілці.

Окрім цього, голова Київської міської профспілки працівників освіти і науки Олександр Яцунь висловив подяку учасникам акції.

«Особисто-захоплююсь профспілковою принциповою позицією освітян Києва, колег з ФПУ, Міськпрофради, обласних і міських організацій освітянської профспілки та інших представників громадянського суспільства. Попереду довга «дорога в дюнах» і ми впевнені в своїх силах, в солідарних діях, а значить - подолаємо несправедливість», - зазначив голова столичної профспілки освітян.

Підвищення кваліфікації: 150 годин за 5 років

 Учителі можуть зарахувати собі як обов’язкове підвищення кваліфікації не лише навчання в інститутах післядипломної педосвіти, а й інші профільні курси, вебінари, семінари тощо. Відповідну постанову КМУ було ухвалено 21 серпня 2019 року на засіданні уряду. Постанова набула чинності з дня її опублікування.

Загалом протягом 5 років учитель має здобути не менш як 150 годин підвищення кваліфікації. Проте, незалежно від того чи вичерпано 5-річну норму чи ні, – учителі мають підвищувати кваліфікацію щорічно – це обов’язкова умова атестації. Тож варто скористатися такою зручною формою підвищення кваліфікації, як вебінари – це і фахове зростання, і цікаве спілкування, і економія такого важливого для вчителя часу.
«Гроші ходять за вчителем на підвищення кваліфікації – це фундаментальна новація, запроваджена Законом «Про освіту». Наша мета – дати вчителю свободу вибирати найкращі для його зростання курси. Дуже довго ми дискутували про процедури та механізми, як саме цей інструмент мало бути впроваджено. В результаті довгих консультацій з Міністерством фінансів та іншими ЦОВВами ми дійшли до варіанту, прописаного в цій постанові. Як на мене, це не найкращий з можливих варіантів, задумували ми цей механізм трохи інакше, проте це вже оптимістичний початок. Я сподіваюсь, що надалі цей інструмент ще вдосконалюватиметься. Особливо важливо переглянути умови після певного часу з моменту впровадження, щоб відкоригувати, врахувавши отриманий досвід», – цитує тодішнього міністра освіти і науки Лілію Гриневич сайт МОНУ.